לאתר האמנות של איש גורדון

  לאתר האמנות של איש גורדון

איך תשמרו על הציורים שלכם לאורך שנים?


עמידות לאור

פיגמנטים של צבע שיחשפו לאור ידהו במהלך הזמןזה כמובן תלוי בסוג הצבע וגםמאודבפיגמנט עצמו. לכול פיגמנט קצב דהייה שונה.

כדי להבין מה זה פיגמנטכדאי מאוד לקפוץ לביקור בויקיפדיהבאופן כלליפיגמנט הוא החומר שמשנה את צבע האור הפוגע בובעצם כל אזור צבוע שאנחנו רואים מכיל חומר שמשנה את צבע האור הלבן הטבעי שמאיר עליו.

למעשה אור לבן מכיל את כול קשת הצבעים, כאשר אנו רואים בציור צבע מסוים, למשל אדום, זה בגלל שהצבע הזה בולע את כול הגוונים האחרים פרט לאדום אותו הוא מחזיר לעיננו. צבע שחור לדוגמה בולע את כול קשת הצבעים.

אם תניחו נייר עיתון (או כרזה מודפסתחשופים לאור השמשתגלו שתוך זמן קצר יחסית ידהו הפיגמנטים האדומים והצהוביםומה שיישאר על הנייר הם צבעי הציאן (כחול תכלתוהשחור שמהירות הדהיה שלהם איטית יותר.

כל צבע, כל פיגמנטגם אם הוא על הבד של הספה או על ציור של רמברנדט, ידהה במהלך השנים בחשיפה לאור.

על כןכדי לשמור על ציור שרכשתםחשוב לתלות אותם באזורים שרמת החשיפה שלהם לאור לא תהיה גבוהה מדיבשום אופן אין לחשוף אותו לאור ישיר של השמש.

יש לקחת בחשבון שלא רק אור של שמש עלולה לגרום לדהייה של צבע, גם תאורה הפלורסנטית והלוגן עלולות עם הזמן לגרום לפיגמנטים להחוויר ולדהות, בעוד שנורות הלהט הישנות, בטוחות יחסית לציורים.

 

סוגי צבע

עמידות הפיגמנטים של צבע תלויים גם בסוג החומר המכיל את הפיגמנטכלומר סוג הצבע (צבעים על בסיס שמן, או מים, תהליך ואיכות הייצור)  וגם בחומר המצע שעליו מונח הצבעישנם סוגי נייר שונים ומגוון סוגים של בד שכל אחד מהם מגיב אחרת לחשיפה לאורישנם כמובן צבעים שעמידים רק בתנאי פניםכלומר בצללעומת זאת ישנם צבעים שעמידים לאורך זמן גם בתנאי חוץכגון שלטיםאבל בסופו של דבריש לקחת בחשבון שכל צבע עלול לדהות במהלך הזמן.

 

מסגור משמר

לתהליך המסגור השפעה מכרעת על שמירת הציור לאורך זמןאבל לפני כן כדאי להסביר מעט על ההבדל בין נייר רגילנטול עץ לבין "נייר משמר" המשמש כבסיס של יצירות אמנות ציור והדפסי אמנות איכותיים.

הנייר הרגיל שאנחנו מכירים, נייר נטול עץ, מכיל חלקיקים זעירים של מתכתעובדה זו גורמת לנייר במהלך השנים, החשיפה לחמצןלחות וזיהום שנמצא באוויר - להצהיבמה שקורה בעצם הוא שחלקיקי המתכת הזעירים שנמצאים בנייר מחלידים והנייר הופך במהלך השנים מצבע לבן לקרם וכעבור זמן אפילו הופך לצבע חום.

על כן ניירות הציור המשמשים אמניםמיוצרים מנייר נטול חלקיקי מתכתנייר שהוא נקי מרכיבים מתחמצנים ועל כן הוא ישאר לבן כצבעו המקורי גם לאורך שנים רבות.

גם הדפסים אמנותיים יודפסו תמיד על נייר אמנותי איכותי כדי שההדפס ישמר לאורך זמן.

בעוד שנייר רגיל מצהיב במשך הזמן, נייר משמר איכותי לא רק שלא מצהיב אלה אף מבהיר באור השמש כי הוא מכיל אחוז גבוהה של כותנה או פשתן.

כדי לשמר את יצירת האמנות, אין די בזה שהנייר של הציור או ההדפס יהיה נקי מרכיבים מחמצניםעל פי רובציורים מוקפים במסגרת קרטון המקיפה אותה שנקראת "פספרטו". גם בגב הציור ישנו על פי רוב כיסוי קרטון שנמצא במגע ישיר עם הציורמאחר ועם השנים חלקיקי המתכת בפספרטו או בגב הציור עלולים לעבור חמצוןחשוב שגם רכיבים אלה במסגרת יהיו עשויים מנייר נקי.

ישנם בעלי מקצוע אשר עושים עבודת קודש בשחזור, שימור ושיקום של יצירות אמנותאחד מהם הוא מיכאל קארו (קארו אמנויות), באתר שלו ניתן ללמוד הרבה על התחום החשוב הזה.
תקנון  |   המלץ לחבר  |   הוסף למועדפים  |  ציורים למכירה | יופי ואוירה בסלון | צייר ישראלי | ציורים לקניה | אבסטרקט  האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים       עיצוב גרפי: איש גורדון